ABD destek hamleleri toparlanmanın devamını sağlayacak mı?

Paket, çalışanlara ve milyonlarca Amerikalıya direkt yardımın yanı sıra daha fazla gıda yardımı ve daha yüksek tutarlarda işsizlik sigortası ödemeleri ve aynı zamana işletmelere sıfır faizli kredi, vergi muafiyetleri ve diğer sübvansiyonları içeriyor.(AHL Yatırım)

ABD Senatosu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele ve salgın nedeniyle zarara uğrayan vatandaş ve işletmecilerin sübvanse edilmesi için sunulan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketine onay verdi. Paket, çalışanlara ve milyonlarca Amerikalıya direkt yardımın yanı sıra daha fazla gıda yardımı ve daha yüksek tutarlarda işsizlik sigortası ödemeleri ve aynı zamana işletmelere sıfır faizli kredi, vergi muafiyetleri ve diğer sübvansiyonları içeriyor. Pakette ayrıca hastanelere salgın ile mücadelede kullanılmak üzere 100 milyar dolar verilmesini öngörülüyor. 800 sayfalık bir yasa olarak hazırlanan pakette milyonlarca Amerikalıya yetişkinler için 1.200 dolar, çocuklar için 500 dolarlık çek gönderilmesini yer alıyor. Bu rakam yılda 75.000 dolardan fazla kazananlarda azalıyor. Ayrıca işsizlik sigortası ödemelerinde de artış yapılacak. Halen haftalık ortalama 300 dolar olan ödemelerin üzerine haftalık 600 dolar daha eklenecek ve böylece işsizlik ödemesi asgari ücretin de üzerine çıkmış olacak.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüse vakalarının sayısı dünya genelinde 500 bini aşarken virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 25 bine yaklaşıyor. Türkiye’de ise dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla toplam vaka sayısı 3629 olurken toplam can kaybı ise 75 oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının, Amerikalılar koronavirüs salgınından korunmaya çaba gösterirken, ekonomiye kredi akışını desteklemek için güçlü çabalarını sürdüreceğini söyledi. Basına oldukça seyrek açıklamalarda bulunan Powell, NBC'nin "Today" programına verdiği mülakatta, "Bunu, daha önce olduğu üzere,  agresif ve candan bir şekilde yapmaya devam edeceğiz," dedi ve "Söz konusu bu krediler olduğunda, cephanemiz tükenmeyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin 2020'de küçülmesinin 2021'de ise toparlanmasının beklendiğini belirterek, "Ekonomik daralmanın derinliği ve toparlanmanın hızı, salgının kontrol altına alınma hızına ve para ile maliye politikası eylemlerimizin ne kadar güçlü ve koordineli olduğuna bağlı" ifadesini kullandı. Georgieva, G20 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada küresel ekonominin 2020'de küçülme göstermesinin, 2021'de ise toparlanmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Bankalar Birligi ile "Koronavirüs Salgınının Dünya ve Türkiye Ekonomisine Etkileri ve Alınan Tedbirler" konusunda bir video konferansta "Merkez Bankası olarak salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ediyoruz" dedi.

Kaynak:AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı

972
Okunma