Çin’in petrol ithalatının artması Brent’i 31 dolara yükseltti

Çin’in dış ticaret verilerinin desteği ile petrol fiyatları dünkü kayıplarını telafi ederek bugün değer kazandı. Brent petrolünün varili 31 doların üzerine çıktı

Çin’in dış ticaret verilerinin desteği ile petrol fiyatları dünkü kayıplarını telafi ederek bugün değer kazandı. Brent petrolünün varili 31 doların üzerine çıktı. 

Çin’in bugün açıkladığı dış ticaret verilerinin Nisan ayında petrol ithalatının artış gösterdiği ve ihracatta yüzde 3.5 artış gerçekleştiği belirtilmesi petrolü yukarı çekti.

Ayrıca Avrupa, Asya ve bazı ABD eyaletlerinde koronavirüs kısıtlamalarının kalkması, işyerlerinin açılması kilitli ekonomilerin yeniden açılmaya başlamasıyla küresel petrol talebinin canlanmaya başlayacağı beklentisi de petrole destek oluyor. 

TSİ 13.31 itibarıyla Haziran vadeli Batı Teksas petrolü yüzde 8.75 ile 2.10 dolar değer kazanarak 26.09 dolardan işlem görüyor.
Haziran vadeli Brent petrolünün varili ise yüzde 6.36 ile 1.89 dolar değer kazanarak 31.61 dolardan işlem görüyor. Brent petrolü en yüksek 31.80 doları gördü.


Hibya Haber Ajansı

7.1b
Okunma